Ендопротезування колінного суглоба

В клініці Medical Plaza під час імплантації використовують сучасні протези колінного суглоба від європейських виробників.

Термін служби імплантату становить від 10 до 30 років.

Вартість колінного протеза 115 тис. грн.

Заміна колінного суглоба може стати необхідною, якщо один або обидва суглоби пошкоджені або зношені. Для багатьох пацієнтів варіанти консервативних терапевтичних заходів, включаючи контроль ваги, фізіотерапію та медикаментозне лікування, згодом стають недостатніми. І тоді розглядається можливість протезування. Це ефективна та безпечна операція для відновлення нормальної діяльності кінцівки.

Ендопротезування колінного суглоба
Shutterstock

Ендопротезування колінного суглоба призначається, коли пацієнта турбують сильні болі та якість життя суттєво знижена. Під час операції пошкоджене, зношене або хворе коліно замінюється на імплантат.

Досвід проведення таких операцій в клініці Medical Plaza достатньо великий. При імплантації застосовуються ендопротези європейських виробників. Протягом багатьох років хірурги високої кваліфікації виконують із відмінним клінічним результатом встановлення та заміну колінних суглобів на сучасному обладнанні.

Анатомія колінного суглоба

Коліно – це дві довгі кістки ніг, скріплені зв’язками, м’язами та сухожиллями. Їх кінці покриті гладкою речовиною – хрящем, що дозволяє кісткам легко рухатися та захищає їх. Якщо точніше, то коліно складається з нижнього кінця стегнової кістки, верхнього кінця гомілки та надколінка.

 • Еластичні зв’язки (смуги тканини) з’єднують кістку з кісткою. Великі зв’язки утримують стегно та гомілку разом та забезпечують стабільність суглоба.
 • Меніски, C-подібні клини працюють як «амортизатори».
 • У коліні дві групи м’язів: чотириголові (на передній частині стегон) – вони випрямляють ноги, та м’язи підколінного сухожилля (на задній частині стегон) – вони згинають ногу.
 • Сухожилля – жорсткі зв’язки сполучної тканини між кістками та м’язами.
 • Суглобові поверхні в коліні покриті синовіальною мембраною. Вона виділяє рідину, яка змащує хрящ. Завдяки цій рідині у здоровому коліні майже до нуля зменшується тертя.

Зазвичай усі компоненти у суглобі працюють злагоджено. Але травма чи хвороба можуть порушити цю рівновагу, що призведе до послаблення м’язів, болю та зниження функцій суглоба. І тоді необхідне протезування коліна.

Кому показано ендопротезування колінного суглоба?

 • ревматичні захворювання (наприклад, запалення, відоме як ревматоїдний артрит);
 • дегенеративно-дистрофічні захворювання (артрози);
 • деформації або травми (посттравматичний артрит);
 • надмірний ступінь остеоартриту (знос колінного суглоба).

Протипоказання

 • місцева колінна інфекція або сепсис;
 • злоякісні пухлини;
 • надмірна крихкість кістки (виражений остеопороз);
 • ожиріння 3-ї – 4-ї стадії;
 • віддалена (позасуставна), активна, поточна інфекція або бактеріємія;
 • патологія кровоносної системи (проблеми зі згортанням);
 • тяжке порушення метаболізму кісткової тканини ніг;
 • інфекційне захворювання на гострій стадії;
 • алергія на матеріал імплантату;
 • ВІЛ-інфекція;
 • тяжкі випадки судинної, ниркової, легеневої дисфункції;
 • вік до 25 років;
 • психічні захворювання;
 • парез м’язів на стороні передбачуваної операції;
 • варикозне розширення вен на ногах.

Хід операції із заміни коліна

Перед операцією має бути велике клінічне обстеження, у тому числі серця, легень, нирок, шлунка (виключення виразки), навіть зубів (наявність карієсу може приховувати інфекцію).

Перед втручанням у коліно хірург:

 • вивчає історію хвороби, уточнює у пацієнта, які ліки він приймає (зокрема препарати розрідження крові, аспірин чи інші), з’ясовує наявність історії інфекцій, алергій, кровотеч чи тромбів;
 • проводить медичний огляд, який включає рентген, щоб з’ясувати, як виглядає пошкодження зчленування;
 • призначає за потреби дослідження крові, МРТ, інші діагностичні тести;
 • за 8 годин до операції пацієнт повинен перестати їсти.
Ендопротезування колінного суглоба
Medical Plaza

Хід операції складається з чотирьох основних кроків:

 1. Підготовка кістки. Пошкоджені поверхні хряща видаляються разом із невеликою кількістю кістки.
 2. Установка імплантатів із металевими, пластиковими або керамічними деталями. Видалені хрящ і кістка замінюються спеціальними компонентами, які відтворюють поверхню суглоба. Ці частини можуть бути зацементовані або запресовані в кістку.
 3. Підготовка поверхні надколінка.
 4. Встановлення пластикового вкладиша. Його розміщують між металевими/керамічними компонентами для створення гладкої ковзаючої поверхні.

Операція встановлення ендопротезу займає від 1 до 2 годин. Після неї спочатку важко піднятися на ноги самостійно. Як підтримка використовуються паралельні бруси, милиці, ходунки або тростина. Видається лікарняний лист після ендопротезування, адже відновлення після операції триває майже півроку. Важливо часто тренувати коліно, знімати набряки та зміцнювати м’язи.

Види операцій із заміни колінного суглоба

Суглобова імплантація – поширений вид замісної терапії. Вид хірургічного втручання залежить від рівня ушкодження суглобів.

Повна заміна коліна. Під час цієї операції на імплантати змінюють обидві сторони пошкоджених суглобів. Стандартний тотальний ендопротез повністю покриває суглобові поверхні стегна та гомілки у суглобі. Тотальне ендопротезування колінного суглоба займає від 1 до 3 годин.

Тотальне ендопротезування колінного суглоба

Це безпечне та ефективне ортопедичне втручання, при якому три суглобові поверхні коліна (стегнова, великогомілкова та надколінна) замінюються протезними компонентами.

Завдяки тотальній артропластикі знімаються болі, виправляється деформація ніг та відновлюється нормальна діяльність коліна.

Часткова заміна колінного суглоба

При частковій артропластиці (однолужному протезуванні) розріз на коліні менше і кістка видаляється в меншому обсязі. Частковий протез імплантують, якщо тільки частина суглоба схильна до зносу, а внутрішня частина і зв’язка не пошкоджені.

Термін роботи імплантату від 10 до 30 років. Через певний час після операції може знадобитися ревізійне протезування колінного суглоба.

Тривалість роботи протезу залежить від того, наскільки пацієнт дотримується рекомендацій – відмовляється від агресивних для суглоба рухів (стрибки, біг, ігри з м’ячем, гірські лижі, великий теніс, бойові мистецтва тощо), тримає в нормі вагу, займається помірними фізичними навантаженнями (плавання, ходьба, рівнинні (бігові) лижі, велосипед, бальні танці, скандинавська ходьба та ін.).

Види ендопротезів колінного суглоба

Ендопротезування колінного суглоба
Medical Plaza

Ендопротез колінного суглоба – це безліч розроблених модульних повних та часткових імплантатів, які можуть бути вставлені без цементу або цементовані залежно від якості кістки та стадії захворювання.

Імплантати виготовляються із надзвичайно міцних, сумісних із тілом матеріалів, таких як хром, кераміка, кобальт та титанові сплави. Ковзні компоненти колінного протеза зазвичай виготовляються із спеціальних пластиків, таких як поліетилен. Від того, з яких матеріалів виготовлений імплантат і для якого виду операції він призначений, залежатиме і те, скільки коштує заміна колінного суглоба.

Є кілька різних видів імплантатів коліна. Вони класифікуються за матеріалами, які труться один об одного при згинанні коліна:

 1. Метал на пластиці – найпоширеніший тип для стегнового компонента, що виготовляється з кобальту-хрому, титану, цирконію та нікелю. Це найменш дорогий тип протезу.
 2. Кераміка на пластиці – для заміни стегнового компонента. Цей тип ендопротезу використовують, якщо пацієнт чутливий до нікелю, що використовується у металевих імплантатах.
 3. Кераміка на кераміці підходить для стегнового та великогомілкового компонентів. На керамічні деталі немає алергії, але такі однокомпонентні протези можуть видавати скрип при ходьбі.
 4. Метал по металу. Імплантати такого типу найчастіше застосовують при ендопротезуванні молодих, активних чоловіків. Жінкам дітородного віку ставити їх не рекомендовано. Останніми роками імплантати типу «метал-метал» використовуються рідше через побоювання з приводу попадання металу в кровотік.

Від ступеня зношування суглоба, стану зв’язок і м’язів залежить вибір імплантату в колінний суглоб. Ендопротез індивідуально підбирається для кожного пацієнта.

Післяопераційний період

Успішність імплантації залежить багато в чому від того, наскільки добре пацієнт після заміни коліна слідкує за рекомендаціями лікарів у клініці та вдома.

Після того, як зроблена на колінний суглоб операція, потрібно від шести до восьми тижнів, щоб коліно загоїлося. За цей час м’язи мають стати досить сильними, щоби повністю забезпечити стабільність суглоба. Починати розробку коліна слід вже другого дня після ендопротезування, виконуючи прості фізичні вправи, рекомендовані фізіотерапевтом.

Більшість пацієнтів, які мали операцію із заміни колінного суглоба, зазвичай можуть повернутися до легких обов’язків і занять протягом декількох тижнів після замісної терапії.

Щоб налагодити повсякденне життя з протезом якнайкраще, відновити м’язову силу та хороший діапазон рухів, необхідно виконувати деякі рекомендації:

 • Прибрати перешкоди (рухливі килимки, електрошнури та ін.).
 • Щоб уникнути падінь, користуватися допоміжними пристроями (милиці, тростина, ходунки).
 • Мати тверду подушку для сидіння в автомобілі/кріслі, на дивані, яка дозволить тримати ноги нижче кульшових суглобів.
 • Носити зручне взуття, що не ковзає.
 • Користуватися взуттєвою ложкою з довгою ручкою та пристроями для зняття/вдягання одягу.
 • Дотримуватися нормальної дієти, щоб уникнути зростання ваги.
 • У ванній кімнаті користуватися зручно закріпленими поручнями та міцною лавкою для сидіння, у туалеті – піднятим сидінням.
 • За наявності в будинку сходів встановити вздовж сходинок міцні перила.

Приблизно через 4-6 тижнів прооперований колінний суглоб стає пружним та безболісним. Прогулянкова ходьба з таким протезом і початок занять спортом можливі приблизно через три місяці після ендопротезування. Однак слід уникати занять спортом із частими ударними навантаженнями або навантаженнями з різкою зміною напряму.

Реабілітація

IVR

Без адекватної реабілітації не буде одужання. Тому незалежно від типу та конструкції ендопротезу, прооперованого суглоба та методу ендопротезування, стану здоров’я пацієнта, його ваги та віку, після операції з хворим повинна працювати команда фахівців із відновлення функцій колінного суглоба.

До індивідуального плану реабілітації включаються обов’язково:

 • спостереження ортопеда, реабілітолога, фізіотерапевта;
 • ЛФК після заміни колінного суглоба;
 • масаж;
 • медикаментозне лікування;
 • статичні навантаження;
 • механотерапія;
 • ЛФК у басейні;
 • велотренажер;
 • розробка колінного суглоба;
 • електростимуляція;
 • фізіотерапія;
 • контроль за допомогою УЗД та рентгена;
 • спеціальна дихальна гімнастика;
 • водолікування та ін.

Переваги ендопротезування коліна

Ендопротезування в Україні роблять у медичному центрі Medical Plaza. У колективу клініки бездоганна репутація завдяки винятковій компетенції щодо лікування захворювань опорно-рухового апарату. Тут працює злагоджена команда професіоналів, яка має солідний досвід та високу кваліфікацію.

У клініці виконують тотальну артропластику колінного суглоба на сучасному обладнанні із використанням імплантатів європейських виробників.

Поширені запитання

Чи можлива заміна колінного суглоба у 80 років і пізніше?

Ендопротезування – поширений метод лікування тяжкого остеоартриту. Заміна колінного суглоба в літньому віці є найчастіше виконуваною операцією.

Оцінюючи прийнятність ендопротезу для пацієнта віком від 80 і старше, хірург-ортопед звертає увагу на такі моменти, як:

 • поточний стан здоров’я (основний критерій);
 • наявність фізичної сили (для успішності процесу реабілітації);
 • збереження когнітивних функцій (пам’ять, увага, мова, сприйняття тощо).

Заміна коліна імплантатом – цінна процедура для літніх людей, оскільки дозволяє повернутися до більш функціонального способу життя та покращити його якість.

Наскільки можлива нестабільність ендопротезу колінного суглоба?

Приблизно в однієї третини пацієнтів, які перенесли тотальне ревізійне ендопротезування, нестабільність суглоба спостерігається через рік після процедури. Ревматоїдний артрит, захворювання сполучної тканини, тяжкий остеопороз та невропатія є факторами ризику такого післяопераційного стану.

Найчастіше нестабільності можна запобігти, використовуючи відповідний імплантат і гарне хірургічне обладнання. Особлива увага приділяється підтвердженню діагнозу, для якого потрібний ретельний збір анамнезу, повне фізичне обстеження та рентгенографічна оцінка.

Альтернативний варіант для деяких груп пацієнтів з нестабільністю – протез з обмеженим або обертовим шарніром.

Поделиться в соцсетях

Добавить комментарий