Як вибрати кросівки для бігу

Під час бігу наші ступні витримують значно підвищене навантаження, ніж під час ходи. Тому, якщо ви плануєте почати займатися біговими тренуваннями, варто подбати про якісне взуття, що доповнить природну амортизацію кінцівок і зробить заняття спортом максимально безпечним та корисним для вашого організму. У нашій статті ми розповімо вам про головні аспекти, на які слід звернути увагу, щоб вибрати ідеальні кросівки для бігу.

Як вибрати кросівки для бігу
Runtastic

Для підбору кросівок для бігу надавайте перевагу надійним магазинам, що пропонують широкий асортимент взуття від різноманітних брендів, аби мати якомога більший вибір моделей. Чудовим прикладом такого закладу є магазин Extremstyle, що пропонує кросівки від таких брендів, як:

  • Asics
  • HOKA
  • Haglofs
  • Mizuno
  • Nike
  • Raidlight
  • Salomon тощо.

Більш детально з його асортиментом ви можете ознайомитися за посиланням: https://extremstyle.ua/ua/catalog/vzuttya-dlya-bigu.

Основні фактори

Як вибрати кросівки для бігу
adidas Runners Kyiv

Обираючи взуття, люди здебільшого звертають увагу на його розмір та дизайн. Однак, коли йдеться про спеціалізоване спортивне взуття – як то кросівки для бігу, варто також враховувати такі фактори, як анатомію вашої ступні, рівень фізичної підготовки, тип тренування, яким ви плануєте займатися, та тип поверхні для бігу.

Анатомія бігу

Shutterstock

Перш за все необхідно визначити, який тип склепіння та пронації стопи ви маєте. Ця інформація допоможе обрати кросівки, що правильно скорегують навантаження на кістки, суглоби, м’язи та зв’язки. Склепіння людської стопи діє як природний амортизатор, набуваючи більш пласкої форми під час навантаження. Положення стопи описують трьома ступенями пронації, визначити які можливо завдяки тесту «мокрої стопи». Рівномірно змоченою ступнею станьте на чистий аркуш паперу та оцініть отриманий відбиток.

 • Якщо на папері видно арку, площа якої дорівнює половині ступні, це свідчить про нормальну або нейтральну пронацію. Бігунам із нейтральною пронацією найлегше обрати кросівки, тому що їхній ступні буде зручно практично в будь-яких моделях.
 • У разі, якщо на аркуші видно відбиток всієї ширини ступні, ви маєте надмірну або гіперпронацію. Зазвичай люди з надмірною пронацією мають діагностовану плоскостопість, що супроводжується збільшенням навантаження на коліна та спину. Це може свідчити про надмірну розслабленість м’язів та зв’язок, тому така стопа потребує адекватної допоміжної амортизації та надійної фіксації. Слід розглянути взуття із супінатором, що допоможе зменшити навантаження на внутрішню зону стопи. Не варто обирати кросівки з надто сильною амортизацією чи навпаки – надто твердою підошвою.
Як вибрати кросівки для бігу
adidas UltraBOOST St: модель для бігунів із гіперпронацією / adidas
 • Коли на папері видно лише подушечки пальців та зовнішню арку стопи, ви маєте справу із недостатньою або гіпопронацією (супінацією). Такий тип стопи схильний до клишоногої постави ніг під час бігу, коли пальці та зовнішній край ступні піддається найбільшому навантаженню, а внутрішня сторона стопи та пальців майже не мають опору на поверхню. До того ж така ступня має обмежену гнучкість. Тому людям із супінацією варто звернути увагу на кросівки з додатковою амортизацією та плавним переходом підошви від п’яти до носка без різкого перепаду – так званого «дропу».

Тип тренувань та рівень фізичної підготовки

adidas Pulseboost HD: універсальні трейнери / KicksOnFire

Окрім розуміння анатомії власної ступні, для вибору правильних бігових кросівок варто подумати про те, для якого типу тренувань ви їх купуєте. Сучасні виробники кросівок виготовляють десятки моделей взуття на сезон, але в спрощеному варіанті їх можна розподілити на кілька базових категорій:

  • для довготривалих тренувань – трейнери чи дистанційні кросівки;
  • для змагань – так звані марафонки або напівмарафонки;
  • для базової підтримки ступні – мінімалістичні;
  • для бездоріжжя – трейлові.
Adizero Adios S: легкі марафонки для досвідчених бігунів / SPORTMASTER

Завдяки оптимальній амортизації трейнери підходять як для бігу на великі дистанції або регулярного бігу по сухій поверхні – асфальт, твердий ґрунт тощо, так і для нерегулярного «аматорського» бігу задля підтримки фізичної форми. Це порівняно універсальні кросівки, виготовлені для м’якої підтримки ступні. Змагальні кросівки розроблені для бігунів із більш високим рівнем фізичної підготовки: вони позбавлені додаткових елементів підтримки та стабілізації ступні задля зниження загальної маси взуття. Це особливо помітно під час бігу на великі дистанції в рамках марафонів / напівмарафонів, коли кожен зайвий грам дорівнює надмірному навантаженню на ноги. Оскільки марафонки менше компенсують навантаження на скелетно-м’язову систему людини, їх краще використовувати більш досвідченим спортсменам для темпових тренувань або змагань.

Як вибрати кросівки для бігу
Solar Boost: полумарафонки для темпових тренувань та змагань / DYLAN JOHNSTON / NORTH COAST CREATIVE INC

Мінімалістичні кросівки, як і передбачає їхня назва, забезпечують мінімальну підтримку ступні, імітуючи біг босоніж. Вони взагалі не корегують поставу стопи, даючи спортсмену змогу самостійно контролювати та покращувати техніку бігу, але для бігунів-початківців такий варіант може бути травмонебезпечним. Якщо ви плануєте пересуватися по складних маршрутах із нерівномірною чи слизькою поверхнею – у лісі, у горах чи для зимового бігу краще обирати трейлові кросівки. Це досить важке спортивне взуття з найміцнішим та найменш гнучким протектором, що захистить ноги від поранень, але надасть досить посередню амортизацію. Подібні моделі також нерідко мають водонепроникну мембрану, що робить їх комфортними для бігу в дощ або сніг.

adidas Terrex Two BOA: трейлові кросівки / Road Trail Run

Спеціалісти наголошують, що кросівки необхідно обирати з розумінням рівня власної фізичної підготовки. Бігунам із мінімальною підготовкою організму та зайвою вагою потрібна максимальна підтримка ступні та якісна амортизація, щоб зменшити навантаження на непідготовлені суглоби, зв’язки та м’язи. Водночас досвідченим спортсменам можна обирати взуття з меншою кількістю допоміжних компонентів.

Специфіка бігової поверхні

Як вибрати кросівки для бігу
adidas Runners Kyiv

Якщо ви тільки плануєте розпочати бігові тренування, подумайте, де саме ви будете займатися. Біг у спортивному залі на тренажері дозволяє обрати кросівки з помірною або з мінімальною амортизацією, залежно від вашого рівня підготовки. Якщо ви збираєтесь бігати звичайними міськими пішохідними маршрутами, варто подбати про більш амортизоване взуття, що пом’якшить навантаження під час бігу по асфальту. На стадіоні або в залах із тартановим покриттям більш доречними будуть кросівки із шипованою підошвою. Для бігу по ускладненому рельєфу, піску тощо краще обрати трекінгове взуття, а для найбільш складних маршрутів знадобляться трейлові кросівки.

Важливі моменти:

Marathon Handbook
  • кросівки мають надійно фіксувати ногу за шириною, щоб вона не «гуляла» всередині, але довжина взуття має бути на 5-10 мм більше, ніж у звичного для вас розміру, щоб не навантажувати пальці ніг та запобігти появі мозоль чи пошкодженню нігтьових пластин. Експерти радять купувати кросівки ввечері або після довгих піших прогулянок, коли ступні дещо набрякають та стають більш пласкими – майже як під час бігових тренувань.
  • спортивне взуття завжди краще приміряти перед купівлею. Навіть дорогі брендові моделі з високотехнологічними елементами можуть просто не підходити вашим ногам. Ба більше, під час примірки в магазині не зайвим буде трохи пробігтися торговельним залом, щоб остаточно зрозуміти, чи буде вам зручно займатися спортом саме в цих кросівках.
  • також спеціалісти рекомендують не лише бігати, але й підбирати кросівки, вдягнувши бігові шкарпетки без швів. Вони не тільки зменшують вірогідність появи мозоль, але і краще відводять вологу від шкіри та допомагають зменшити ковзання ноги під час руху. Оскільки під час бігу ноги більше потіють, варто підбирати взуття з легких повітропроникних матеріалів, щоб ступні могли «дихати».
Як вибрати кросівки для бігу
Lakota Gambill
  • спеціалісти наголошують, що бігові кросівки схильні до пришвидшеного зносу. За умови регулярних бігових тренувань підошва втрачає передбачені виробником амортизаційні властивості вже за 500-800 км бігу. До того ж через надмірну або недостатню пронацію вона може зноситися нерівномірно, що підвищує ризик травми. Тому, навіть коли зверху взуття ще виглядає достатньо свіжим, а підошва вже зносилася, варто подбати про придбання нової пари.
Поделиться в соцсетях

Добавить комментарий