Що таке тканина віскоза і що важливо про неї знати

Віскоза міцна і м’яка на дотик, і це один із найулюбленіших текстильних виробів у світі. Але що таке віскозна тканина, як її виготовляють і використовують?

Основні визначення

Що таке тканина віскоза і що важливо про неї знати
Fabric Pandit

Віскоза – різновид напівсинтетичної тканини. Назва цієї речовини походить від процесу її виготовлення; на певному етапі віскоза є в’язкою рідиною, схожою на мед, яка потім переходить у тверду форму. Основним інгредієнтом є деревна целюлоза, але цей органічний інгредієнт проходить тривалий процес виробництва, перш ніж стати тканиною для носіння. Завдяки цим властивостям важко визначити, чи є віскоза натуральною або синтетичною; хоча вихідний матеріал є органічним, процес, якому піддається цей органічний матеріал, настільки трудомісткий, що результатом є, по суті, синтетична речовина. Полотно найчастіше використовується як церковна тканина для виготовлення ряси панотче, а також виготовлення мільйону інших виробів з різних текстильних напрямків.

Як виготовляють віскозну тканину?

WorldAtlas
  1. Для інших типів тканин, подібних до віскози, в якості сировини потрібна целюлоза, що не містить лігніну, але цей тип тканини можна виготовити з целюлози з деревної маси. Цей метод виготовлення штучного шовку набагато дешевший, ніж багато інших, і штучний шовк, отриманий за допомогою цього процесу, можна виробляти у великих масштабах. Екстракція целюлози: процес виробництва віскози починається зі створення целюлози з деревної маси. Щоб створити якісну віскозну тканину, використовувана целюлоза повинна бути не менше 90% чистоти.
  2. Перетворення целюлози на луг: цю целюлозу потім розчиняють у їдкому натрію, у результаті чого відбувається хімічна реакція, яка перетворює целюлозу на лужну целюлозу. Цей процес видаляє домішки з целюлози та готує її до наступного етапу виробничого процесу.
  3. Пресування: лужна целюлоза потім пресується між двома валиками, які видаляють надлишок рідини. Ці спресовані листи потім подрібнюють у білу крихту.
  4. Старіння: ця біла крихта потім старіє під впливом чистого кисню, а потім піддається впливу сірковуглецю, щоб отримати нову жовтувату речовину.
  5. Дозрівання: потім жовту крихту розчиняють і залишають «дозрівати» на кілька годин.
  6. Фільтрування та екструзія: після дозрівання жовту крихту фільтрують і видаляють бульбашки газу. Потім цю масу екструдують через фільєру, яка є пристроєм із багатьма отворами, схожим на душову лійку.
  7. Кислотна ванна та завершення: нарешті, отриману речовину занурюють у ванну з сірчаною кислотою, у результаті чого утворюються нитки віскози. Потім ці нитки прядуть, розтягують і перуть, щоб отримати тканину, яку потім можна вирізати до потрібної форми та розміру.

Як використовується тканина віскоза?

Віскозну тканину зазвичай використовують як замінник бавовни. Вона має багато спільних характеристик з бавовною, але в деяких випадках її виробництво може бути легшим або дешевшим. Більшість споживачів не можуть на дотик відрізнити бавовну від віскози, а оскільки ця віскозна тканина виготовлена з органічних матеріалів, її іноді вважають кращою за повністю синтетичні тканини, такі як поліестер. Ця тканина використовується для більшості застосувань, де використовується бавовна. Незалежно від того, чи це сукні, сорочки чи штани, віскоза використовується для виготовлення широкого спектру одягу, а також цю тканину можна використовувати для виготовлення домашніх речей, таких як рушники, мочалки або скатертини.

Що таке тканина віскоза і що важливо про неї знати
Photos.com/Getty Images

Віскозна тканина також іноді використовується в промислових цілях. Деякі підприємці вважають віскозу дешевою і довговічною альтернативою бавовні. Наприклад, віскозне полотно може замінити бавовняні волокна в багатьох типах автомобільних шин і ременів. Тип штучного шовку, який використовується для цього, значно міцніший і еластичніший, ніж тип штучного шовку, який використовується для одягу.

Крім того, важливо зазначити, що віскоза спочатку була розроблена як альтернатива шовку. Проте за роки експлуатації виробів з віскози споживачі визнали, що воа не має всіх корисних властивостей шовку, тому зараз переважно виробляють віскозу як альтернативу бавовні. Однак деякі компанії все ще можуть виробляти віскозу як заміну шовку, і досить часто можна побачити шарфи, шалі та нічні сорочки, виготовлені з цієї легкої м’якої тканини.

Поделиться в соцсетях

Добавить комментарий